مقدمه

پرستاری در منزل !  علم پرستاری یکی از موثر‌ترین دستاوردهای بشری است که از آن برای مراقبت‌های بهداشتی و درمانی استفاده می شود. این علم که قدمتی دیرینه دارد و حالا به تکاملی رسیده که نبود آن را نمی توان متصور شد. از بهترین نحوه مراقبت مخصوص هر فرد گرفته تا آموزش مداوم مردم و همراهان بیمارن در مورد مسائل مهم بهداشتی تنها بخشی از کار این افرادی است. با وجود چنین متخصصانی احساس نیاز برای بهره مندی از آن در فضاهای مختلف مشهود است. یکی از آن فضاها پرستاری در منزل می باشد که زنجیره تامین سلامت شفاتل جهت سهولت در دسترسی به این عزیزان پیشگام شده است. 

پرستاری

هر جا فردی نیاز به مراقبت دارد، پرستاران برای شناسایی، محافظت از فرد و رفع نیاز های آن حضور دارند. از همین رو پرستاری را میتوان به عنوان یک هنر نیز توصیف کرد. زیرا پرستار با قلب و ذهنی آماده، همراه با حفظ کرامات انسانی همراهی بیمار را می پذیرد و تمام تلاشش را برای بهبود وضعیت بیمار به کار می بندد. با ما همراه باشید تا نمونه ای از مهمترین خدماتی که پرستاران، چه در حوزه پرستاری در منزل و پرستاری در در مانگاها انجام می‌دهند، آگاه شوید.

جایگاه والای پرستاری از منظر اسلام

از آنجایی که به جایگاه و منزلت شغل پرستاری در اسلام اهمیت فراوانی یاد شده است، این نوشته را با کلامی از رسول اکرم (ص) آغاز کرده ایم.

در حدیثی از رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله پاداش و اجر پرستاری را به این صورت عنوان کرده‌اند که: «مَن قامَ عَلی مَریضٍ یَوما وَ لَیْلَةً بَعَثَهُ اللّه ُ مَعَ اِبراهیمَ الخَلیلِ علیه السلام فجادَ عَلَی الصِّراطِ کَالْبَرْقِ اللاّمِعِ وَ مَن سَعی لِمَریضٍ فی حاجَةٍ فَقَضاها خَرَجَ مِنْ ذُنوبِهِ کَیَومٍ وَلَدَتْهُ اُمُّه» به این مفهوم که «کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل علیه السلام محشور می‌کند. پس همچون درخشش برقی از صراط عبور می‌کند و کسی که در برطرف کردن نیازهای مریض تلاش کند و نیازهای او را برآورد، همانند روزی که از مادر متولد شده است، از گناهان پاک می‌شود.»

پرستاری در منزل

در سال‌های اخیر با رشد آمار افراد سالخورده در جامعه جهانی و به خصوص در ایران، تقاضا برای استخدام افرادی که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند به طور کلی افزایش یافته. بدیهی است که در چنین شرایطی یعنی تقاضا برای افراد متخصص در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، تقاضا برای استخدام پزشکان بالینی نیز بالاتر رفته باشد. با این که در نگاه اول هزینه برآمده از این تقاضا بالا بنظر میرسد؛ اما تحقیقات نشان می‌دهند که استخدام افراد متخصص در حوزه سلامت در منزل، تاثیرات بسیار مثبتی بر هزینه کلی مراقبت‌های پزشکی داشته است. در ادامه دلیل آن را متوجه خواهید شد.

مراقبت‌های بهداشتی در منزل 

مراقبت‌های بهداشتی در منزل به گونه‌ای است که در طی آن تلاش می‌شود، بیماران از فضای بیمارستانی دور بمانند و مطابق با رژیم‌های درمانی و مواردی تخصصی‌تر با بیمار برخورد می‌شود. همچنین مراقبت از بیماران در منزل نتایج بهتری را به همراه دارد. بگونه ای که از بستری شدن‌های پی در پی بیماران به دنبال رویداد‌ها و بیماری‌های خاص جلوگیری می‌کند.

[caption id="attachment_1506" align="aligncenter" width="1600"]پرستاری در منزل آشنایی با خدمات پرستاری در منزل[/caption]

مراقبت‌های ماهرانه

خدمات پرستاری در منزل طیف گسترده‌ای از خدمات مراقبت‌های بهداشتی را شامل می‌شود که به راحتی در خانه شما قابل اجراست. همان طور که گفتیم، خدمات پرستاری در منزل ، ارزان‌تر از بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان است همچنین هزینه خدماتی که در منزل برای بیماران صرف می شود قابل قیاص با رسیدگی های صورت گرفته نیست. زیرا یک پرستار در خانه مراقبت‌های شخصی بیمار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که نسبت به بیمار دلسوز‌تر است و در خانواده بیمار ادغام می‌شود و پیوند عاطفی با بیمار و خانواده آنها ایجاد می‌کند.

پرستاری و مراقبت در منزل

خدمات ارائه شده توسط کادر پرستاری و مراقبت در منزل ، تمامی موارد پزشکی اعم از پزشکی و فیزیوتراپی گرفته تا روانشناسی و روان درمانی و... انجام می‌شود. همچنین خوشبختانه امروزه، مردم درک بهتری نسبت به مراقبت‌های بهداشتی در منزل یا خدمات پرستاری در خانه دارند. این موضوع باعث ایجاد تعامل مناسب و ارتباط پیش برنده در حوزه سلامت شده است و نوید افزایش بهبود کیفیت زندگی سالمندان و بیماران را به همراه دارد. 

مزایای پرستاری در منزل

تا اینجای مطلب ما به صورت کلی ارزش پرستاری در منزل را برای شما عنوان کرده ایم؛ در ادامه نیز 7 نکته ویژه از مزایای پرستاری در منزل را خدمتتان ارائه کردیم که با جزئیات این خدمات بیشتر آشنا شوید. 

1#_ تسریع روند درمان

مراقبت‌های پرستاری در خانه به بیماران کمک می‌کند تا زودتر بهبود یابند، زیرا مشخص شده است که افراد در شرایطی که در کنار عزیزانشان هستند، زودتر از کمند بیماری یا بیماری‌های خارج می شوند.

2#_ شخصی‌سازی خدمات

خدماتی که در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود، برای تمامی بیماران یکسان است و بر اساس استراتژی بیمارستان چینش شده است. این موضوع باعث می شود بیمار محدودیت‌های زیادی برای حفظ استقلال و انطباق با شرایط بیمارستان را تجربه کند. در نهایت این مسئله جریانی جز نارضایتی بیمار را در پی نخواهد داشت. اما ارائه خدمات مراقبتی در منزل بر اساس نیاز و خواسته‌های بیمار شکل می گیرد و به روند درمان بیماری سرعت می‌بخشد.

به دلیل اینکه خدمات درمانی در منزل برای هر بیمار بر اساس نیاز‌های او به صورت اختصاصی برنامه ریزی شده است، اثر بخشی بیشتری نیز در پی خواهد داشت.

3#_ مدیریت شرایط مزمن

مراقبت هایی که در منزل صورت می گیرد، به مدیریت شرایط مزمن بیماری کمک می‌کند تا از بستری شدن‌های غیر ضروری در بیمارستان جلوگیری شود.

4#_ پیگیری

خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل  به ارائه مراقبت‌های بهبودی پس از یک دوره بستری در بیمارستان برای بیماری یا رفع آسیب های احتمالی کمک می‌کند.

5#_ مدیریت مصرف دارو

در سنین سالمندی، زمانی که بیمار از مشکلات بسیاری رنج می‌برد، مصرف داروهای مختلف نیز افزایش پیدا می‌کند. مدیریت مصرف داروها در این دوران اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیار اتفاق می‌افتد که سالمندان در مصرف داروهای خود دچار فراموشی و یا مصرف مجدد دارو شوند. این موضوع گاها عواقب جبران ناپذیری برای سالمندان به همراه دارد. پرستاران و مراقبین آموزش دیده، بر چگونگی مصرف داروها نظارت دارند تا از مصرف منظم و به موقع داروها اطمینان حاصل کنند.

6#_ آسودگی

مراقبت‌های پرستاری در خانه اتفاقی بسیار راحت‌تر از بستری شدن در خانه سالمندان یا بیمارستان هاست.

7#_ ارائه خدمات جامع مراقبتی در منزل

در صورت دریافت خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل از زنجیره تامین سلامت شفاتل ، مطمئن خواهید شد که بیمار شما تمامی خدمات را به صورت جامع دریافت می‌کند. این خدمات شامل ویزیت پزشک در منزل، خدمات توانبخشی، خدمات پرستاری و همچنین مراقبت از بیمار در انجام امور شخصی، نظافت، امور رفاهی و... می‌باشد.

هزینه‌های پرستاری در منزل

همانگونه که اشاره کردیم، خدمات پرستاری در منزل به دلیل افزایش هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان‌ها، در دسترس بودن خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت و تقاضای سالمندانی که محیط آشنا را به بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان ترجیح می‌دهند، بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

هزینه خدمات پرستاری و مراقبت در منزل بسته به شدت بیماری و مدت خدمت مورد نظر شما متفاوت است. با این وجود و طبق یک مقایسه ساده مشخص شده است که، هزینه خدمات پرستاری مراقبت در منزل در مقایسه با بستری در بیمارستان بین 20 تا 50 درصد ارزان‌تر است.

پرستاری در منزل

کلام زنجیره تامین سلامت شفاتل 

دلایل مبتنی بر تحقیقات به طور صریحی از اهمیت مراقبت بیمار در منزل اطلاع می‌دهد. مرکز ارائه دهنده خدمات مراقبتی در منزل شفاتل علاوه بر توجه به سلامت بیمار، رفاه و کیفیت زندگی سایر اعضای خانواده را نیز مد نظر قرار می دهند و با ارائه خدمات جامع و تخصصی، اطمینان و آسودگی خاطر را برای اعضای خانواده به همراه دارد. استخدام پرستار در منزل با گسترش مراکز پزشکی ـ پرستاری دغدغه‌ی نگهداری از بیمار در منزل را کاهش داده است. موسسه معتبر شفاتل جزء پیشگامان اولیه در عرصه ارائه خدمات پرستاری در منزل می‌باشد و با سابقه‌ای بالاتر از یک دهه به بیماران، کودکان و سالمندان، خدمت رسانی انجام داده است.

امیدواریم به خوبی دانسته باشید که این شاخه از پرستاری چیست و چه اهمیتی جهت سلامت خانواده شما دارد. همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با متخصصین به وب سایت ما مراجعه فرمائید.

WatsApp
phone